Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše kuchyně

Velkou výhodou naší školky je vlastní kuchyně. Jídlo nemusíme složitě dovážet a veškeré záležitosti ohledně stravování můžeme okamžitě řešit. Naše paní kuchařky zajímá, zda dětem u nás chutná a jsou schopny na jejich přání reagovat. Přestože strava mateřských škol podléhá určitým normám, daří se nám udržet pestrost a vyváženost jídelníčku.
Rodiče našich dětí se nemusí bát striktního přístupu k dětem ohledně stravy. Chápeme, že každé dítě je jiný „jedlík“ a má své individuální chutě a také vztah k jídlu. Nenutíme děti sníst vše, ale na talíř vše dostanou. Mají si tak možnost prohlédnout, jak hezky může jídlo vypadat, a snažíme se, aby vždy alespoň ochutnaly, co jim nabízíme. Tolerujeme, když jim něco nechutná a hledáme způsob, jak taktně tento problém odůvodnit před ostatními dětmi. Tento přístup se nám vyplácí a děti, které opouští naší školku, snědí často úplně vše. Máme také vysledováno, že to co dítě doma odmítá, ve školce „spořádá“ bez problémů.

20160210_082839.jpgV rámci sebeobsluhy vedeme děti k absolutní samostatnosti ohledně prostírání k jídlu. Postupně si dokáží přinést prostírku, talíř, příbory, hrnečky, tácky na svačinu… a také vše po sobě uklidit. Počítáme samozřejmě s nehodami (rozlitý čaj, polévka) a učíme děti je zvládnout (např. rozbitý talíř není katastrofa, vše se dá do pořádku).
Pitný režim během celého dne je samozřejmostí, děti mají vždy možnost výběru (čaj, džus, šťáva, voda, ochucená mléka …). Na svačinky a oběd máme jednu sadu hrnečků, na průběžné pití jiné hrnečky označené značkami dětí. Tyto hrnky jsou několikrát denně umývány a nápoje průběžně doplňovány.